آیا بعد از درمان زگیل تناسلی میتوان رابطه جنسی داشت؟

آیا بعد از درمان زگیل تناسلی میتوان رابطه جنسی داشت؟زگیل تناسلی، یکی از شایع ترین عفونت های مقاربتی است که از طریق تماس پوستی در ناحیه واژن، مقعد و دهان که توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود که بسیاری از افراد حامل این ویروس هستند، اما تبدیل به زگیل نمی شود. در برخی مواقع ممکن است زگیل چند ماه یا حتی چند سال بعد از اولین آلودگی ظاهر شود. توجه داشته باشید که این عفونت حتی می تواند در رابطه جنسی محافظت شده نیز منتقل شود، چرا که ابزارهایی مانند کاندوم تمام قسمت های پوست ناحیه تناسلی را پوشش نمی دهند و امکان آلوده شدن وجود دارد.

علائم و نشانه های زگیل تناسلی

بسیاری از افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا می شوند، هیچ علامت و نشانه ای ندارد و ویروس به مرور زمان از بین می رود. اما از جمله علائم بالینی این عفونت می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• توده های کوچک و برآمده بر روی آلت تناسلی، واژن و یا اطراف مقعد
• چندین زگیل نزدیک به هم، به گونه ای که فرم خوشه انگوری پیدا می کنند
• احساس خارش و ناراحتی در ناحیه تناسلی
• خونریزی هنگام رابطه جنسی

آیا بعد از درمان زگیل تناسلی میتوان رابطه جنسی داشت؟

درمان زگیل تناسلی

توصیه می شود در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده و مشاهده علائم گفته شده، حتما جهت درمان زگیل تناسلی به پزشک مراجعه کنید. درمان زگیل تناسلی می تواند شامل درمان های خانگی و استفاده از کرم باشد که باید به مدت چند هفته استعمال شوند. در برخی موارد، نیاز است درمان هایی مانند فریز کردن زگیل با استفاده از نیتروژن مایع و به مدت چهار هفته انجام شود. از دیگر روش های درمانی می توان به لیزر و یا برداشت زگیل به روش جراحی اشاره کرد.
توجه داشته باشید که ممکن است چند هفته تا چند ماه زمان ببرد تا نتایج درمان مشخص شود و احتمال بازگشت مجدد عفونت نیز وجود دارد، پس در طول دوره درمان صبور باشید و از ادامه درمان دلسرد نشوید. با این که درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود ندارد، اما سیستم بدن به گونه ای عمل می کند که می تواند ویروس را به مرور زمان دفع کند.

رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی

در خصوص رابطه جنسی بعد از درمان باید بگوییم که، تا برطرف شدن کامل عفونت از برقراری رابطه جنسی باید خودداری شود و هیچ گونه تماس و ساییدگی با پوست ناحیه تناسلی نباید ایحاد شود. حتی استفاده از ابزارهای پیشگیری مانند کاندوم نیز نمی تواند تضمینی برای عدم انتقال عفونت باشد و تنها احتمال انتقال و سرایت را کاهش می دهد. به طور کلی، در طول درمان از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید و تا شش ماه بعد از درمان نیز حتما از کاندوم استفاده کنید، چرا که احتمال بازگشت مجدد عفونت در این بازه زمانی وجود خواهد داشت.
این که چه مدت بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه جنسی داشت، حداقل به مدت دو هفته باید صبر کنید و اجازه دهید تا زخم ها هم به طور کامل از بین بروند.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

از آن جایی که معمولا زمان می برد تا علائم عفونت ظاهر شود، توصیه می شود یک سری موارد و مراقبت ها را در نظر داشته باشید تا احتمال آلودگی به حداقل برسد. مواردی از قبیل:
• استفاده از کاندوم که یکی از بهترین روش ها در پیشگیری از انتقال بیماری های مقاربتی است
• محدود کردن تعداد شرکای جنسی
• انجام منظم معاینات و چکاپ های مربوط بیماری های مقاربتی
• مراجعه به پزشک در صورت مشاهده اولین علائم از زگیل تناسلی
• دریافت واکسن HPV قبل از اولین رابطه جنسی، که اثربخشی بیشتری را به همراه خواهد داشت.
Source: https://www.devonsexualhealth.nhs.uk/stis/genital-warts/
Source: https://www.healthywa.wa.gov.au/Articles/F_I/Genital-warts​

بخش نظزات

19 − 7 =

Call Now Button