آناتومی دستگاه تناسلی زنان

آناتومی دستگاه تناسلی زنان چگونه است؟ خانم دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان در تلاش است تا سطح سواد و فرهنگ جامعه ایران را در مورد زنان و مشکلات بانوان بالا ببرد. زیرا یکی از اصلی ترین محور های یک جامعه و بنیان خانواده در دست زنان جامعه می باشد و سلامت جسمی و روحی آنها حائز اهمیت است. خانم دکتر اعتقاد دارد که برای داشتن جامعه ای موفق باید به مسائل بانوان اهمیت و توجه زیادی کرد. در راستای این هدف مقاله زیر برای آشنایی افراد با دستگاه تناسلی زنان تهیه و تنظیم گردیده است که تقدیم شما دوستان می شود.

آناتومی-دستگاه-تناسلی

یکی از اجزای مهم در تولید مثل و ادامه نسل بشریت دستگاه تناسلی بانوان است که از اجزای مختلفی تشکیل شده است. این اجزا در تمامی افراد یکسان است اما ممکن است مانند ظاهر هر فرد که به ژنتیک و عوامل مختلفی بستگی دارد، از هر فرد تا فرد دیگر متفاوت باشد(اط لحاظ اندازه، شکل و یا رنگ) و این مسئله نباید افراد را نگران کند. و حتی با توجه به پیشرفت علم که خانم دکتر خلیلی در این حوزه تحصیل و فعالیت می نمایند، قابل تغییر است و می توان با عمل های  زیبایی به مدل مورد نظر شخص تغییر کند. خارج از بحث زیبایی و ظاهر دستگاه تناسلی می توانیم دستگاه تناسلی را به دوبخش دسته بندی کرد. دستگاه تناسلی داخلی و دستگاه تناسلی خارجی. تصویر زیر برشی از نیم رخ بدن یک زنت، که شامل دستگاه تناسلی داخلی و خارجی می شود را نشان می دهد.

جراحی های زیبایی بر روی دستگاه تناسلی زنان

همانطور که می دانید ممکن است ظاهر ناحیه تناسلی همه بانوان ، تناسب و تقارن لازم را نداشته باشد. گاهی به طور مادرزادی مشکلاتی وجود داشته و در بعضی از موارد هم به خاطر فاکتورهای دیگر مثل روابط جنسی متعدد ، زایمان و بالا رفتن سن چنین ایراداتی در ناحیه واژینال نمود پیدا کنند. لابیاپلاستی ، واژینوپلاستی ، جراحی هودکتومی ، پرینورافی از جمله جراحی های زیبایی ناحیه تناسلی زنان هستند که هر یک به نوعی یکی از مشکلات را برطرف می نماید. در مقالات جداگانه می توانید راجع به هر فرایند ، اطلاعات بیشتری بدست آورید.

دستگاه تناسلی خارجی

به تمام اعضای دستگاه تناسلی که از بیرون قابل مشاهده باشد دستگاه تناسلی خارجی می گویند که در زیر به توضیح هر بخش آن می پردازیم.

 

1.وولو

تمام ساختمان دستگاه تناسلی که از خارج قابل مشاهده است از مونس پوبیس ( ناحیه ای که رشد موها آغاز شده) تا جسم پرینه( ناحیه عضلانی و چروکیده نزدیک به مقعد) را وولو می نامند. (vulva)

  1. مونس پوبیس (بالشتک تناسلی)

ناحیه ی مثلثی شکل که به صورت ایستاده قابل مشاهده است  و هنگام بلوغ رشد موهای مجعد از روی آن شروع میشود. مونس پوبیس از یک بالشتک چربی و پوست تشکیل شده است . برش جراحی سزارین دقیقا از روی اولین ردیف های رویش موی این ناحیه انجام می شود.گاهی به دلیل التهاب فولیکولهای مو و حساسیت به روشهای مو زدایی  ،جوشهای تک و توک و چرکی روی آن رشد می کنند.

  1. لب های بزرگ (لبیا ماژور)

دو بالشتک چربی در ۲ طرف وولو هستند که  معمولا  ۷ تا ۸ سانتی متر طول ، ۲ تا  ۳ سانتی متر عمق و ۳- ۱٫۵ سانتیمتر ضخامت دارند. قسمت خارجی آن از مو پوشیده شده اما سطح داخلی آن رویش مو وجود ندارد. ظاهر این ساختار در هر شخص متفاوت است واین اندازه ها ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد.

  1. لبهای کوچک (لبیا مینور)

از چین نازک بافتی و مخاطی است که در موقعیت  داخلی  تری  نسبت به  لبهای بزرگ  قرار دارند . اندازه و رنگ لبهای کوچک در افراد بسیار متفاوت بوده و گاهی نیز نا متقارن می باشد . در این موارد جای نگرانی وجود ندارد . زیرا رنگ تیره تر از پوست و عدم تقارن لبهای کوچک وولو ، کاملا طبیعی است. این ناحیه دارای اعصاب فراوانی می باشد و جراحی های مربوط به آن ، مثل لابیوپلاستی ، معمولا دردناک هستند.

     5. کلیتوریس :

عضو شهوانی اصلی در زنان است که بالای مجرای ادرار قرار دارد. در دوطرف شاخه های کلیتوریس ادامه میابد و دوسر آزاد آن  تا به مدخل واژن امتداد می یابد. طول آن بندرت از ۲ سانتی متر سانتیمتر تجاوز میکند، هنگام تحریکات جنسی طول آن افزایش پیدا می کند اما بعد از آرامش جنسی به سایز اولیه خود باز میگردد.این ناحیه گاهی در لمس ، دردناک و حساس است .

  1. وستیبول :

ناحیه بادامی شکل که از خارج به پرده بکارت ( هایمن) و از داخل به واژن میرسد.دو مجرای بزرگ غدد اسکن در دو طرف آن قرار دارد و ترشحات سفید بدون رنگی از خود ترشح میکنند که نواحی مخاطی دستگاه تناسلی مونث را مرطوب نگه دارد . هنگامی که به  تخمک گذاری نزدیک می شوید به دلیل افزایش هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون ترشحات این ناحیه افزایش میابد ومیل جنسی فرد نیز بالا میرود.

آناتومی-دستگاه-تناسلی

7.مجرای ادرار( منفذ پیشابراه )

دوسوم تحتانی پیشابراه درست در بالای دیواره قدامی واژن واقع است. منفذ پیشابراه یا مئاتوس در خط وسط وستیبول قرار دارد.گاهی غدد اسکن در ابتدای مجرای ادرار قرار دارند.

  1. مدخل واژن و پرده بکارت :

پرده بکارت یا بقایای آن در قسمت خارجی واژن قرار دارد. ضخامت آن در افراد مختلف متفاوت است جنس آن از بافت همبند والاستیک و کلاژنی است و مدخل واژن را میپوشاند. قطر سوراخ هایمن از حد سر سوزن تا ابعادی که ورود یک یا دو انگشت را امکان پذیر میکند متغیر است. پرده بکارت بدون منفذ اختلال نادری است که هیچ گونه نفوذی به داخل واژن وجود ندارد و باعث احتباس ( عدم خروج ) خون قاعدگی می شود  و با برش جراحی باید در هایمن منفذ ایجاد کرد.بافت پرده بکارت تقریبا بدون عصب و مویرگ است و اگر هنگام نزدیکی هردو پارتنر( شریک جنسی ) آرامش کامل جسمی وروحی داشته باشند ممکن است بدون درد وخونریزی پارگی صورت گیرد.

 

دستگاه تناسلی “داخلی”

  1. واژن :

مجرایی کاملا انعطاف پذیر و عضلانی ست که طول ان از هشت تا دوازده سانتیمتر فرق میکند و پهنای ان حدود دو و نیم سانت میباشد. واژن ، ظرفیت رشد طولی تا چندین سانتیمتر و پهنا تا دو برابر در هنگام تحریکات جنسی را داراست.دیواره واژن ، چین هایی دارد که در صورت نیاز (نزدیکی یا زایمان ) این چین ها باز شده و واژن را فراخ کرده و سپس دوباره به حالت اول بر میگردد.

عکسهای زیر مربوط به دیواره های واژن هستند که حین معاینه با اسپکلوم گرفته شده اند . به چین های دیواره واژن دقت کنید . این چین ها در حالت بسته ، بیشتر هستند و در مواقعی مثل معاینه کردن ، نزدیکی کردن و زایمان ، چین ها از هم باز می شود و پس از آن به حالت قبلی خود، جمع می شود.

وقتی یک زن ایستاده است  واژن  وی بصورت عمودی در راستای بدنش قرار ندارد بلکه قسمت فوقانی ان به سمت پایین متمایل است.

دیواره واژن  با لایه هایی پوشیده شده و دارای غدد مترشحه نیست.

لایه  داخلی واژن فوق العاده به هورمونهای تخمدان حساس میباشد و سلولهای سطحی ان خیلی ناپایدار هستند. با توجه به سن و دوره ماهیانه ساختار مخاطی غشاء داخلی تغییر میکند. این مخاط در یک زن بالغ به صورت مایعی سفید و لزج است که شامل باکتریهاست و البته سبب رطوبت و لزاجت مهبل میشود. این مایع با اسیدی نگه داشتن این محل در حفظ و نگهداری مهبل از میکروبها نقشی عمده دارد و دلیل این امر نیز اسید لاکتیک از خانوادهء همان اسیدی که در ماست نیز هست موجود در ان است.

آناتومی-دستگاه-تناسلی

  1. رحم :

یک عضو ماهیچه ای به شکل گلابی می باشد که درون لگن در بالای مثانه و جلوی راست روده  واقع شده است.اندازه طبیعی آن حدود ۸در۵ سانتیمتر است. ارتفاع ان شش تا هشت سانتیمتر و پهنای ان سه تا چهار سانتیمتر است .وزن آن از ۷۰ تا ۱۱۰ گرم متفاوت است.

تصویر زیر ، سطح خارجی رحم را نشان میدهد:

در طی حاملگی رحم تغییرات زیادی را متحمل میشود مثلا در نه ماهگی ارتفاع ان به بیش از سی سانتیمتر میرسد و وزنش تا ۱۱۰۰ گرم می رسد!

در طول عادت-ماهیانه نیز رحم محل خود را به راحتی تغییر میدهد. ”رباطهای نرم“ تا حدی به رحم انعطاف پذیری میدهند و در همان حال ان را معلق نگه میدارند.

  1. گردن رحم (سرویکس یا دهانه رحم)

رحم توسط دهانه ی  سفت و محکمی (با طول حدودا سه چهار سانت)  بسته میشود. شما میتوانید این قسمت را با انگشت خود در انتهای مهبل حس کنید.دهانه رحم در انتهای وازن دیده و لمس می شود. مجرایی ظریف از داخل  دهانه رحم می گذرد و بدین ترتیب رحم را به به واژن  متصل می کند. از طریق همین مجراست که خون قاعدگی بیرون می آید یا اسپرمها  وارد رحم می شوند.

در عکس زیر که حین معاینه با اسپکلوم گرفته شده است ، دهانه رحم ، با سوراخی در وسط (مجرای دهانه رحم) دیده می شود . در آزمایش پاپ اسمیر که جهت شناسایی زودرس سرطان دهانه رحم (سرویکس ) انجام می شود ، از این ناحیه ، نمونه گرفته می شود و به آزمایشگاه جهت بررسی ارسال می گردد.

  1. لوله های فالوپ ( لوله های تخمک بر)

لوله هایی انعطاف پذیرند با درازای تقریبی ده تا چهارده سانتیمتر که قطر داخلی انها کمی بیشتر از قطر یک تار موست. این لوله ها از انتهای بالایی رحم شروع و تا تخمدانها که به صورت منگوله های متحرکی هستند ادامه میابند.

لوله های فالوپ تخمک را  از تخمدان تا رحم در برمیگیرند. همچنین این لوله ها مسیری مناسب برای عبور اسپرم به محل باروری تحصیل اطمینان از صلابت و قدرت باروری اسپرم و بالاخره حمل نطفه به سمت رحم هستند.

  1. تخمدان ها :

تخمدان ها :”تخمدانها“ دو غده به اندازه دو بادام بزرگند که حدود چهار سانتیمتر بلندی و دو و نیم سانتیمتر پهنا دارند. این غدد از دو طرف توسط رباطی نازک به رحم متصل میباشند. و رباطی دیگر این غدد را به لوله های فالوپ متصل میکند.در عکس زیر ، جسم بادامی شکل و سفید رنگ ، تخمدان است.

 فعالیت تخمدانها در دوره ی خاصی از زندگی است : دوران باروری (که معمولا از ۱۴ تا ۴۵ سالگی می باشد)

  شروع این دوران بلوغ و پایان ان یائسگی است. تخمکها در یک نوع مجتمع سلولی محصور هستند که پس از طی یک دوره ای در اثر هورمونهایی که از غده هیپوفیز ترشح میشوند به رشد خود میرسند. نام این مجتمع ها ”فولیکول“ است که یک بار در هر ۲۸ روز بالغ و باز شده یک تخمک رها می کند.

موجودات زنده همگی قابلیت تولید مثل دارند و همین موضوع عامل بقای نسل آنهاست. دستگاه تناسلی به همین منظور در بدن موجودات زنده تعبیه شده است. دستگاه تناسلی تنها دستگاهی از بدن است که برای زندگی خود فرد حیاتی نیست امّا برای بقای نسل لازم است.

اسپرم توسط دستگاه تناسلی مردانه و تخمک توسط دستگاه تناسلی زنانه تولید می‌شوند. اسپرم در حین فعالیت جنسی در اثر انزال از طریق آلت مردانه وارد دستگاه تناسلی زنانه می‌شود. اسپرم در داخل واژن(یکی از اجزای دستگاه تناسلی زنان) شنا کرده و وارد رحم می‌شود و خود را به لوله‌های فالوپ یا لوله‌های رحمی می‌رساند. تخمک نیز از تخمدان زن آزاد می‌شود و وارد لوله های  رحمی (فالوپ) می شود. اسپرم و تخمک در این محل با یکدیگر برخورد می کنند. اسپرم وارد تخمک می شود و آنرا بارور می کند و لقاح حاصل می شود که نتیجه  آن تشکیل سلول تخم است که می‌تواند به یک نوزاد تبدیل شود. بنابراین همکاری مرد و زن برای تشکیل تخم و در نتیجه حامله شدن زن لازم است. زن با وجود اینکه سلول تخم را تا بزرگ شدن و تبدیل شدن به یک نوزاد کامل در درون رحم نگه می‌دارد ولی همانطور که گفته شد برای باردار شدن نیازمند اسپرم مردانه است.

 

کارکرد اجزای دستگاه تناسلی زنان

تمامی اجزاء دستگاه تناسلی زنان در درون بدن آنها و در محوطه لگن قرار دارد. دستگاه تناسلی زنان از دو بخش عمده داخلی و خارجی تشکیل شده است کهبالاتر به معرفی آن پرداختیم.

دستگاه تناسلی خارجی زنان شامل فرج (ولو)، مهبل (واژن) و پرده بکارت (هایمن) است. فرج قسمت کاملا خارجی دستگاه تناسلی زنان است که از بیرون بدن قابل رؤیت است و به صورت یک ناحیه لوزی شکل در بین دو پا و در پایین شرمگاهی (محل رویش موهای زهار) قرار گرفته است. فرج از بیرون توسط لب های بزرگ و کوچک فرج پوشیده شده است. این لب ها هر یک به صورت دو چین نیمه مدور هلالی شکل در دو طرف فرج بوده و در حالت عادی روی هم خوابیده و دهانه فرج را می بندند.لب‌های بزرگ فرج از دو لایة‌ پوستی تشکیل شده اند. در زیر لب های بزرگ، لب های کوچک قرار دارند که از دو لایه مخاطی تشکیل شده اند.

لب های کوچک دستگاه تناسلی زنان در هدایت صحیح ادرار نقش دارند. این دو لبه از بالا و پایین به هم متصل هستند.در محل اتصال این دو لایه در بالا عضو کوچک حساسی به نام کلیتوریس وجود دارد که در اثر تحریک و دستکاری، سفت و کمی بزرگ می‌شود و در احساس لذت جنسی نقش دارد. در میان لب ‌های فرج فضایی بوجود می‌آید که خروجی پیشابراه (مسیری که ادرار را از مثانه به خارج بدن می‌رساند- محل ادرار کردن) در قسمت بالایی آن است و در پایین آن خروجی واژن (مهبل) قرار دارد.

تخمدان

– در دخترانی که هنوز رابطة جنسی نداشته‌اند اکثر قسمت‌های خروجی واژن با لایه ای نازک به نام پردة بکارت پوشیده شده است. پرده بکارت به صورت یک ورقه نازک (به ضخامت ۱ یا ۲ میلی متر) درست در پشت لب های کوچک فرج قرار دارد و دهانه مهبل را می پوشاند. در پرده بکارت منافذی برای خروج خون قاعدگی وجود دارد. منفذ پرده بکارت در افراد مختلف، اندازه و شکل متفاوتی دارد و از خصوصیات و ویژگی های آن برای تشخیص باکره بودن یا نبودن شخص استفاده می گردد. در اکثر موارد با اولین ورود آلت مردانه به داخل واژن این پرده پاره می‌شود و برای همیشه از خروجی واژن کنار می‌رود.

– در پوست بالای لبه‌ها در پایین شکم ناحیة برجستگی عانه وجود دارد که در حین بلوغ با تجمع چربی زیرپوستی، حالت برجسته پیدا می‌کند و در روی آن و نیز در روی لب‌های فرج، موهای تناسلی شروع به رویش می‌کنند.

دستگاه تناسلی داخلی از واژن، رحم، لوله‌‌های فالوپ (لوله‌های رحمی) و تخمدانها تشکیل شده است.

واژن یکی از اجزای دستگاه تناسلی زنان- واژن لوله‌ای عضلانی است که از فرج در بیرون بدن تا رحم در داخل بدن امتداد دارد.طول واژن ۱۲-۸ سانتی‌متر در زنان بالغ است. از آنجا که این عضو دارای دیوارة عضلانی است می‌تواند منقبض یا منبسط شود. همین خصوصیت باعث می‌شود که واژن بتواند یک جسم به باریکی تامپون تا یک نوزاد هنگام تولد را در درون خود جای دهد. واژن چند عملکرد مختلف دارد. واژن محل قرار گرفتن آلت مردانه در حین رابطة جنسی است و با اعصاب موجود در آن لذت جنسی در حین رابطه جنسی را برای زن بوجود می آورد. واژن همچنین راهی از رحم به بیرون برای خارج کردن نوزاد در زمان تولد است. همچنین خونهای قاعدگی از این طریق از رحم به بیرون بدن می‌آید. لایة نازک بافتی به نام پردة بکارت که در خود یک یا چند سوراخ دارد خروجی واژن را به طور نسبی می‌پوشاند.

واژن در سمت داخل بدن به رحم متصل می‌شود. این اتصال از طریق دهانة رحم که دیواره‌ای قوی و ضخیم دارد و خروجی آن بسیار کوچک است انجام می‌شود. در طی زایمان خروجی دهانة رحم مقداری گشاد می‌شود و به نوزاد اجازه می‌دهد از رحم خارج شود.

رحم یکی دیگر از اجزای دستگاه تناسلی زنان- رحم مانند یک گلابی وارونه در محوطه لگن قرار دارد که کارکرد اصلی آن نگهداری و تغذیه جنین در حال رشد در طی حاملگی است. همچنین در هنگام فعالیت جنسی، اسپرم درون مایع منی مرد دستگاه تناسلی مردانه پس از ورود به واژن، شنا کرده و از طریق رحم و سپس لوله های رحمی خود را به تخمک می رساند که در صورت حضور تخمک، بارور شدن آن امکانپذیر می گردد.

رحم

رحم دیواره‌های ضخیم عضلانی دارد. در حقیقت این عضلات، قوی‌ترین عضلات بدن یک زن هستند. انقباض همین عضلات است که در هنگام زایمان بسیار شدید می‌شود و باعث خروج نوزاد و نیز درد زایمان می‌گردد. وقتیکه زنی حامله نیست رحم تنها حدود ۵/۷ سانتی‌متر طول و ۵ سانتی‌متر عرض دارد.سطح داخلی رحم از بافتی فعال به نام آندومتر پوشیده شده است.این بافت حساس به تغییرات هورمونی است و پس از بلوغ تا پیش از یائسگی در هر دوره قاعدگی ، ریزش می کند و خونریزی (عادت) ماهیانه را شکل می دهد. پس از پایان خونریزی، این بافت مجددا تشکیل می شود. تغییرات بافتی آندومتر، فضای رحم را برای پذیرش جنین (در صورت حاملگی) و لانه گزینی آن مهیا می کند.

دستگاه-تناسلی-زنان-داخلی

لوله‌های فالوپ یا لوله‌های رحمی از اجزای دیگر دستگاه تناسلی زنان-در دو گوشة بالایی رحم لوله‌های فالوپ یا لوله‌های رحمی قرار دارند که رحم را به تخمدانها متصل می‌کنند. لوله‌های فالوپ که در دو سمت رحم هستند حدود ۱۰ سانتی‌متر طول دارند و عرض آنها از عرض یک رشتة ماکارونی بیشتر نیست.در سمت دیگر، یعنی سمتی که نزدیک تخمدانهاست، لوله‌های فالوپ قیفی شکل هستند و دور تخمدان را می‌پوشاند ولی کاملاً به آن متصل نیستند. سمت قیفی شکل با حرکات خود هنگام تخمک گذاری، تخمک خارج شده از تخمدان را به داخل لولة فالوپ هدایت می‌کند و با حرکات دیوارة عضلانی خود تخمک را به سمت رحم می‌راند.

 

 

نظرات

3.8 11 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
24 دیدگاه ها
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ابوالفضل کارگر

سلام. شب عالی بخیر. ببخشید مقاله شما عالی بود به من کمک کرد در 5 بیماری که قراره بروم اگر امکانش است نمونه عمل جراجی را روی صحفحه خودتان بگذارید یا واسه بنده ایمیل کنید سپاسگزارم از شما و خسته نباشید به شما جامعه پزشکی. شب عالی بخیر.

drkhalili

سلام عزیزم امکان نمایش عکس و یا ارسال عکس بنا به علل مختلب وجود ندارد

Elmira

سلام من یه سوال داشتم هایمن دقیقا در بخش بیرونی واژن قرار داره یعنی مثلا حتی با وارد شدن یک بند انگشت هم دچار اسیب دیدگی یا پارگی میشه؟

پرستار

هایمن همان پرده بکارت است های من به زبان ساده پرده ورودی به واژن است یعنی بوقت اخطلاط با شریک جنسی راه ورود کنار زدن هایمن یا پرده بکارت است

زهرا

سلام خانم دکتر من دختر بیست ساله هستم از وقتی که متوجه پرده بکارت شدم خیلی حساسم روی واژنم واینا ودر ورودی واژنم یه گوشت خیلی نازک و کوچیک هست که فک میکنم اویزونه وهمش میترسم که پرده بکارتم پاره نشده باشه و اگر پرده بکارت به هر دلیلی پاره شده باشه ایا قابل تشخیص هست که از طریق رابطه جنسی نبوده؟؟

پرستار

سلام عزیز پرده بکارت مثل یک لایه خیلی نازک مثل نازکی آب دهان است

پرستار

با سلام خدمت خانم دکتر
بچه اول من صحیح و سالم به دنیا آمد ولی بچه دوم راسقط میکنم درضمن شوهرم یکسال است که بدنش عفونی شده و تازه فهمیدم که کل بدن شوهرم عفونت دارد آیا سقط شدن جنین رابطه ای با عفونی بودن بدن شوهرم هست؟؟ ممنون از مطالب خوبتون که جهت ارتقای آگاهی افراد و همچنین ارتقای فرهنگی دختران و مادران جامعه میکنید

drkhalili

سلام خیر ارتباطی نداره

ندا

سلام من دختر مجرد هستم که در بالای واژنم که فک کنم همون کلوروتیس باشه رنگش یکم به سیاهی می زنه و یه سوراخ داره ایا این طبیعیه؟

drkhalili

سلام بله طبیعیه اما می تونید حضورا مراجعه کنید تا معاینه بشید

پریسا

سلام ، من دخترم و تاحالا هیچ رابطه ای نداشتم
خون ریزی داشم و الا نمیدونم پردم پاره شده یا ن
ےسوراخی محل اردارم اینجاد شده که کوچیکتر از بند انگشته نمیدونم پرده ام اون یا ن میترسم

drkhalili

سلام عزیزم باید معاینه بشید بدون معاینه نمیشه نظری داد

من

سلام
من ۶ ماهه ازدواج کردم و به علت درد شدید موفق به انجام رابطه جنسی نشدم . و به دلیل ترس از معاینه به پزشک هم مراجعه نکردم . میتونید راهنماییم کنید؟

drkhalili

در هر حال برای درمان باید مراجعه کنید، می تونید برای اطلاعات بیشتر به مطب واژینیسموس مراجعه کنید.

sd

سلام خوبین ببخشین با نامزدم رابطه داشتم از جلو و بعد رابطه خونی نیومد فقط یکم سوزش داشتم و تا یک بند انگشتم میرفت داخل الان یعنی پاره شده؟کمک کنین

drkhalili

سلام الزاما پرده بکارت همراه با خونریزی از بین نمی رود.
برای پاسخ دقیق باید معاینه شوید

فريبا

سلام من رابطه جنسي از پهلو انجام ميدم
از جلو دردم ميگيره
اين علتش چيه

drkhalili

باید برای بررسی بیشتر مراجعه کنید

هانی

سلام وقتتون بخیر
بنده چند ماه هست ازدواج کردم و برای معاینه رفتم تا اسپکولوم رو زدن تهش خونی شد دکتر گفتن احتمالا عفونت داری و آزیترومایسین و مترونیدازول و کرم کلیندامایسین کوتریموکسازول بهم دادن برای زدن داخل واژنم لوله داره این لوله چقدر باید وارد واژنم بشه؟ انتهای واژنم مثل یک گردو گوشت هست اون دهانه رحممه؟ به دهانه رحم انگشت میرسه؟

drkhalili

سلام عزیزم. باید مراجعه کنید تا معاینه شوید

نازنین

سلام وقت بخیر خسته نباشید.ببهشین خانم دکتر آیا موقع رابطه آلت مرد وارد رحم هم میشه؟؟من موقع رابطه با همسرم وقتی دخول عمیق میشه درد وحشتناکی رو حس میکنم علتش چی میتونه باشه؟

drkhalili

درد در زمان نزدیکی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، برای معاینه دقیق مراجعه کنید.

لیلا

سلام وقت بخیر ببخشید من دوتا زایمان طبیعی داشتم دومین زایمانم سه سال پیش بود الان افتادگی و یکمی پارگی دارم پاپسمیر هم دادم جوابشو نگرفتم هنوز
سوالم اینه ک افتادگی با عمل حل میشه فقط؟

drkhalili

سلام دوست عزیز بسته به شرایط روش های مختلفی برای درمان هست.