آمبولیزاسیون برای درمان فیبروم رحمی

برای انجام آمبولیزاسیون رحمی در ابتدا  ناحیه ای از بدن که قرار است کاتتر (  لوله نازک و قابل انعطاف باقطر نصف خودكار و طول حدود ۲۰ سانتيمتر) وارد شود ضد عفونی می شود و تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد معمولا کشاله ران محل ورود کاتتر است. با استفاده از کاتتر ماده حاجب یا کنتراست همراه با ماده مخصوصی که به صورت ذرات ریز است در داخل شریان رحمی تزریق می شود. به نوبت در شریان های رحمی راست و چپ ماده مسدود کننده رها می شود و در انتها کاتتر از محل شریان خارج شده و تنها یک سوراخ کوچک بروی پوست باقی می ماند. بعد از آمبولیزاسیون رحمی نیازبه بخیه نیست و بیمار بعد از گذشت چند ساعت مرخص می شود. ممکن است بیمار کمی احساس درد داشته باشد که توسط پزشک آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می شود.

ممکن است بعد از آمبولیزاسیون رحمی میزان خون ریزی عادت ماهانه بسیار کم باشد و یا اتفاق نیفتد که جای هیچ گونه نگرانی ندارد و به مرور زمان پس از دو یا سه ماه میزان خون ریزی عادت ماهانه طبیعی می شود.

آمبولیزاسیون برای درمان فیبروم رحمی

مزایای آمبولیزاسیون رحمی

آمبولیزاسیون رحمی تحت بیهوشی موضعی انجام می شود در نتیجه عوارض احتمالی که ممکن است بعد از بیهوشی عمومی ایجاد می شود در این روش ایجاد نمی شود.

آمبولیزاسیون رحمی یک روش کم تهاجمی می باشد و میزان تداخل در این روش بسیار کمتر از جراحی باز است.

در آمبولیزاسیون رحمی بروی پوست هیچ جای برشی باقی نمی ماند و تنها در این روش یک شکاف بسیار ریز ایجاد می شود که با گذشت زمان خود به خود جوش می خورد.

دوران نقاهت بعد از آمبولیزاسیون رحمی بسیار کوتاه است و بیمار می تواند فعالیت های روزانه خود را خیلی زود بعد از عمل از سر بگیرد.

در آمبولیزاسیون رحمی میزان از دست دادن خون نسبت به جراحی بسیار کمتر است.

احتمال عود فیبروم بعد از آمبولیزاسیون رحمی بسیار نادر است زیرا با این روش درمانی تمام فیبروم های موجود در رحم درمان می شوند.

عوارض آمبولیزاسیون رحمی

آمبولیزاسیون رحمی یک روش بسیار ایمن و موثر برای درمان فیبروم رحم می باشد که امروزه بسیار مورده استفاده قرار می گیرد و نتایج بسیار رضایت بخشی را به همراه آورده است ممکن است عوارض احتمالی بعد از آمبولیزاسیون رحمی ایجاد شود که در زیر به آن ها اشاره شده است:

بعد از آمبولیزاسیون رحمی تعداد اندکی ازبیماران دچار عفونت می شوند که جای هیچ گونه نگرانی ندارد و با مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک قابل کنترل است.

ممکن است در آمبولیزاسیون رحمی به رحم آسیب وارد شود که این احتمال بسیار نادر است و کمتر از یک درصد اتفاق می افتد در مقایسه با جراحی های هیستروکتومی و میومکتومی عوارض آمبولیزاسیون رحمی بسیار کمتر است.

کمتر از دو درصد  از بیماران ممکن است بعد از آمبولیزاسیون رحمی دچار یائسگی زود رس شوند.

برخی از خدمات دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها