• تماس با ما 021-44978004

پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان ،به معنای چرخش واژن می باشد و منجر به گرفتگی وریدی، شریانی و لنفاوی می شود. پیچ خوردگی تخمدان، وضعیتی اورژانسی در زنان است و نیازبه جراحی فوری دارد تا از مرگ و نکروز بافت تخمدان، جلوگیری شود.

پیچ خوردگی واژن در میان زنان جوان بین 15 تا 30 سال، و زنان قبل از یائسگی شایع می باشد. در حدود20% زنان در دوران حاملگی نیز پیچ خوردگی تخمدان را تجربه می کنند. پیچ خوردگی تخمدان اغلب در یک تخمدان، رخ می دهد. این وضعیت در تخمدان نرمال و طبیعی و یا لوله های فالوپین، نیز اتفاق می افتد.

پیچ خوردگی تخمدان

بررسی علل و علائم پیچ خوردگی تخمدان

شرایط مختلفی در ایجاد پیچ خوردگی تخمدان ،نقش دارند از تغییرات تخمدان طبیعی گرفته تا اختلالات مادرزادی و اکتسابی و یا حتی  بیماری های تاثیرگذار بر روی تخمدان. تخمدان های طبیعی در صورت اسپاسم و تغییرات در رگ های خونی، دچار چرخش می شوند. در این حات جریان خون وریدی و شریانی به تخمدان مختل شده و خون رسانی به تخمدان نیز قطع خواهد شد.  به طور مثال، اگر سیاهرگ ها دچار گرفتگی شوند، احتمال چرخش و پیچ خوردگی تخمدان، افزایش خواهد یافت.

اگر کیست تخمدان و یا توده های خوش خیم و بدخیم در تخمدان وجود داشته باشد، احتمال پیچ خوردگی تخمدان نیز بیشتر خواهد بود.

بیماری هایی از قبیل، کیست های تخمدانی و یا فیبروم ها، تومور تخمدان و آسیب بافت تخمدان، از دلایل ایجاد پیچ خوردگی تخمدان هستند.

از علائم بروز پیچ خوردگی تخمدان ، درد در ناحیه زیر شکم است، که به پشت، پهلو و ران نیز سرایت می کند. تهوع، استفراغ، اسهال و یبوست نیز از علائم پیچ خوردگی تخمدان هستد. در برخی افراد، تب و تپش قلب نیز دیده می شود.

تشخیص پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان ها، به علت درد ناگهانی زیر شکم، وضعیتی اورژانسی به حساب می آید. سی تی اسکن و اولتراسوند، از روش های تشخیصی این عارضه می باشند. لاپاروسکوپی، جهت تائید پیچ خوردگی تخمدان ها انجام می شود.

روش های درمان پیچ خوردگی تخمدان

درمان پیچ خوردگی تخمدان، با جراحی انجام می شود، و در موارد خفیف، لاپاروسکوپی روش درمانی است. داروهایی مانند NSAID جهت کاهش درد تجویز می شوند.

در صورتی که تشخیص پیچ خوردگی تخمدان، به تعویق بیفتد، جریان خون قطع شده و خون سیاهرگی از تخمدان به جریان می افتد. این وضعیت، منجر به نکروز از بین رفتن بافت تخمدان می شود.

منبع:  http://medical-dictionary.thefreedictionary.com

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص جراحی زیبایی زنان

ارسال پاسخ