• تماس با ما 021-44978004

واژینیسموس

واژینیسموس

یکی از مشکلات شایعی که خانم ها بخصوص خانم های جوان در اوایل ازدواج دارند مشکل واژینیسموس است. واژینیسموس درواقع به انقباض غیر ارادی عضلات ورودی واژن، عضلات یک سوم تحتانی واژن گفته می شود که بعلت یک ترس(ترس از نزدیکی) ایجاد می شود این ترس می تواند باعث ایجاد انقباضات شدید و غیر ارادی عضلات ورودی واژن شود و این انقباض باعث ایجاد درد شود و در نتیجه احساس درد، فرد دچار استرس یا اضطراب شود.

استرس و اضطراب ناشی از درد در نهایت می تواند باعث شکست در ایجاد روابط جنسی با شریک جنسی شود این اختلال شیوع بالایی دارد و در جوامع و مراکز مختلف بین 5 تا 42 درصد گزارش شده است.

واژینیسموس

علت واژینیسموس

واژینیسموس دو علت کلی دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

روانی (سایکوتیک) : یکی از علت های ایجاد واژینیسموس خاطراتی بدی است که فرد در زمان کودکی در رابطه با روابط جنسی و تجاوز دارد. یا فرد در رابطه اول بعلت درد شدید دچار ترس و استرس شده است.

فیزیکی:  یکی دیگر از علت های ایجاد واژینیسموس علل فیزیکی است. این علت همیشگی نیست ولی می تواند مختلف باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است.

  • تندرنس در عضلات (به این معنا که برخی از افراد یک نقاطی از عضلاتشون بعلت اسکار عمل قبلی یا بخیه زایمانی دچار درد می شود)
  • پرده مستحکم یا پرده ای که سوراخ ندارد
  • عفونت لگنی که می تواند باعث ایجاد درد واژینیسموس شود

 انواع واژینیسموس

نوع اول: در این نوع از واژینیسموس فرد به هیچ عنوان به شریک جنسی خود اجازه نزدیکی نمی دهد.

نوع دوم: در این نوع از واژینیسموس فرد بار اول توانسته نزدیکی کند ولی تغییر شریک جنسی یا بدون علت خاصی بعلت دردی که در اولین رابطش داشته دچار واژینسموس شده است

انواع واژینیسموس از نظر درمان و نوع درمان اهمیت دارد.

درمان واژینیسموس

در ابتدا بیمار باید از نظر نوع پرده، بافت های تندرنس عضلات و عفونت مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. هدف از درمان واژینیسموس این است که سیکل معیوب شکسته شود و ترس بیمار ازبین برود.

مشاوره روانشناسی: درمان شامل موارد مختلفی است در ابتدا باید ترس بیمار با مشاوره روانشناسی شکسته شود. در مشاوره باید خاطرات گذشته بیمار بررسی و علت یابی شود.  اغلب واژینیسموس رو به نام اختلال افراد تحصیل کرده نام می برند که بخصوص در تحصیل کرده های رده بالا این مشکل بیشتر دیده می شود.

فیزیک آلتراپی: باید به بیمار آموزش های لازم داده شود تا بیمار خودش را بشناسد و با استفاده از آینه آناتومی بدنش را مشاهده کند تا ترس از خودش رفع شود. نکته مهی که در مواجه با بیماران واژینسموس زیاد شنیده می شود سرزنش این بیماران توسط پزشک و اطرافیان است که این سرزنش موجب قطع روابط بیمار و درمان می شود.

فیزوتراپی:  در فیزوتراپی باید قسمت عضلات کف لگن بررسی شود و اسپاسم عضلات مشخص شود.

ورزش کگل: انجام دادن ورزش کگل در درمان این بیماری بسیار موثر است بسیاری از افراد بر این باورند که ورزش کگل برای سفت کردن عضلات است درصورتی که زمانی بیمار این ورزش را انجام می دهد یک ارتباطی بین مغز و عضلات لگن ایجاد می شود که می تواند عضلات خود را کنترل کندو آن هارا شل یا سفت کند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وجراح زیبایی زنان

هم چنین شماعزیزان از طریق کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه  کسب نمایید.

شماره ی تماس جهت بیان سوالات شما :44978004- 021

ارسال پاسخ