• تماس با ما 021-44978004

درد های قبل از پریود

درد های قبل از پریود

پیش از اینکه خونریزی دوران قاعدگی در هر ماه آغاز شود ممکن است درد هایی آغاز شود که خود نشانه ای برای واردشدن شما به دوره پریود است با اینکه  این علائم کوتاه مدت است  اما در برخی  موارد باعث رنج و ناراحتی خانم ها می شود که نوع و شدت نشانه ها در افراد مختلف متفاوت است  در واقع به این درد ها سندرم پیش از قاعدگی یا در اصطلاح PMS گفته می شو د

معمولا درد های پیش از پریود از دو یا هفت روز قبل شروع می شود و بعد از  خونریزی این نشانه ها از بین می برد البته در درصد کمی از خانم ها دیده شده است که برخی نشانه ها بعد از قاعدگی هم در آنها وجود دارد که در این مواقع پیشنهاد می شود مشکلات خود را با متخصص زنان و زایمان در میان بگذارید و آزمایش های لازم را انجام دهید .

دردهای پیش از پریود

علت درد های قبل از پریود

دلیل اصلی این اتفاق تأثيرات هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون قبل از شروع خونريزی قاعدگی می باشد. که مواردی مانند رژیم غذایی و ورزش  و تنش روی آنها تاثیر گذار می باشند از دیگر دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سن که معمولا در بزرگسالان  شديدتر مي شود
  • وراثت
  • سبك زندگی
  • تغییر متابولیسم کربوهیدراتها
  • افت قند خون
  • افزایش پرولاکتین

هورمون استروژن در طول ماه تولید می شود و پیش از تخمک گذاری مقدار ان بیشتر می شود .دردهای قاعدگی  دو هفته بعد از تخمك گذار‌ی تا پايان دوره عادت ماهانه اتفاق می‌افتد وافرادی  كه تخمك گذ‌اری ندارند به اين عارضه دچار نمی ‌شوند.

دردهای قبل از پریود

علائم سندروم پیش از قاعدگی

نشانه هایی که در خانم ها دیده می شود ممکن است فیزیکی و یا روحی باشد  و افراد در قسمت های مختلف بدنشان احساس درد داشته باشند و یا اینکه افسردگی های موقت و زودرنجی و کم تحملی به سراغ آنها بیاید.

این عارضه بیش از صد ها علامت دارد و در هر شخصی ممکن است با یکدیر فرق کند و باید بدانید که الگوی این عارضه بر حسب ماه های مختلف سال و سن بيمار نيز دستخو‌ش تغيير شود  و اما شایع ترین علائم آن در زیر ذکر شده است :

علايم عصبی: کم شدن تمرکز و احساس غم و اندوه و خواب آلودگی  در این مدت بیشتر می شود  و معمولا خانم ها در این مدت تحریک پذیری بالایی دارند.

علايم گوارشی: تهوع ، استفراغ ، اسهال ، نفخ و افزايش وزن ناشی از جذب مايعات از جمله مشکلات گوارشی است.

دردهای عضلات و بدن و همچنین چربی و یا خشکی پوست  و موها در این مدت دیده می شود .

در این مدت ممکن است سایز سینه ها مقداری افزایش پیدا کند و با درد همراه باشد و خانم ها در لگن خود احساس درد می کنند و کمر درد باعث کم تحرک شدن آنها می شود.

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان بیان می کند در این دوران از خوردن نمک و مقدار زیاد کافئین خودداری کنید و مصرف غذاهای غنی از پتاسيم ، مصرف کلسيم و مواد معدنی ، منابع غذايی حاوی ويتامين B6 را افزایش دهید.

 

ارسال پاسخ