• تماس با ما 021-44978004

تنگ کردن واژن

 تنگ کردن واژن :

جراحی زیبایی واژن امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است ، دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان در این مقاله تنگ کردن واژن را با استفاده از روش های مختلف بیان می نماید ، دکتر لیلا خلیلی جراح زیبایی زنان روش های گوناگون تنگ کردن واژن را در کلینیک خود در مکانی امن و کاملا بهداشتی انجام می دهند ، در ذیل به بیان روش های تنگ کردن واژن می پردازیم :
عوامل مختلفی بر مسائل زندگی تاثیر گذار است ،یکی از مهم ترین این عوامل لذت بردن از رابطه جنسی می باشد ، بنابراین اشخاص باید سعی کنند شرایطی را فراهم نمایند که شخص از رابطه جنسی خود لذت ببرد ، بنابراین به یکی از مسائلی که سبب لذت بردن شخص از رابطه جنسی ، تنگ کردن واژن می پردازیم .
روش های گوناگونی برای تنگ کردن واژن وجود دارد از جمله :
تنگ کردن واژن با استفاده از نخ
تنگ کردن واژن با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ
تنگ کردن واژن با استفاده از جراحی پرینورافی

تنگ کردن واژن
تنگ کردن واژن با استفاده از نخ :
تنگ کردن واژن :
روش بالا کشیدن پرینه پشتی
بالا رفتن سن و گذشت زمان یکی از عوامل افتادگی واژن و شل شدن واژن می باشد ، بنابراین نیاز است با استفاده از روش ها و تکنیک های جدید پرینه و واژن را به حالت اول خود برگرداند ، با استفاده از تکنیک جدید نخ می توان علاوه بر بالا کشیدن پرینه و واژن ، تنگ کردن واژن را انجام داد .
در گذشته با استفاده از نخ فقط صورت و بدن لیفت داده می شد اما امروز با متد جدید می توان لیفت پرینه را انجام داد .
نخ های قابل جذب جهت لیفت واژن توسط کمپانی پروم ایتالیا ارائه شده است که با استفاده از این نخ ها می توان به آسانی و به شکل ایمن تنگ کردن واژن با استفاده از نخ را فراهم کرد .
در روش اول به شکل کانیکال تنگ کردن دستگاه تناسلی و پرینه صورت می گیرد ، خوشبختانه در این روش نیازی به بیهوشی نیست از مزیت دیگر این روش تنگ کردن واژن بدون خونریزی می باشد .
در روش دوم به شکل اثر ثانویه عمل می شود ، این روش نسبت به روش اول بسیار تاثیر گذار تر عمل می کند و سبب کلاژن سازی در ناحیه واژن می شود و بافت های ناحیه واژن به شکل خود به خود به حالت اولیه باز می گردند .
موارد استفاده از نخ های واژینال :
جوان سازی واژن
لیفت بافت واژن
بازسازی پرینه پس از زایمان
تنگ نمودن واژن
ترمیم شل بودن واژن
بازسازی پرینه پس از اپیوزوتومی
ترمیم چروک خوردگی پریمه

تنگ-کردن-واژن

تنگ کردن واژن با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ :
با وارد شدن لیزر CO2 به فیلد پزشکی جوان سازی واژن فراهم شده است ، خوشبختانه لیزر مونالیزا تاچ جهت غشای مخاطی واژن طراحی شده است .
از مزیت بارز لیزر مونالیزا تاچ ایجاد شرایط غشای مخاط به شکل طبیعی می باشد و کلاژن جدید تولید می کند .
موثرترین روش درمانی که نیاز به دارو ندارد و به شکل غیر تهاجمی به درمان می پردازد ، لیزر مونالیزا تاچ بوده که جهت درمان آتروفی و پیشگیری از آتروفی و تنگ کردن واژن کاربرد دارد.
در ذیل به برخی از کاربردهای لیزر مونالیزا تاچ می پردازیم :
کاربردهای لیزرمونالیزا تاچ :
1- تنگ نمودن واژن
2- درمان نمودن افتادگی رحم
3- درمان بی اختیاری ادراری
4- لبیا پلاستی
5- درمان علایم یائسگی
6- درمان خشکی واژن
7- درمان سوزش
8- درمان درد در زمان مقاربت
ویژگی های لیزر مونالیزا تاچ :
1- عدم نیاز به بیهوشی
2- سرپایی بودن و عدم نیاز به بستری شدن
3- هزینه بسیار کمتراز جراحی
4- مشاهده تغییرات بلافاصله پس از لیزر
5- پس از سه جلسه نتیجه مطلوب حاصل می شود
6- بدون درد
7- بدون خونریزی
خوشبختانه ماندگاری این روش پس از اولین جلسه ظاهر می گردد و تا سال ها پس از درمان ماندگاری دارد ، البته توجه به این نکته الزامی است که اشخاص باید تعداد جلساتی را که پزشک متخصص زنان وزایمان تعیین کرده است را انجام دهند ، معمولا فواصل لیزر درمانی این روش 60 روز به 60 روز می باشد .
اشخاصی که نمی توانند از لیزر مونالیزا تاچ استفاده کنند :
موارد منع لیزر مونالیزا تاچ برای بیماران حاد مبتلا به بیماری سیستمیک و موضعی می باشد ، در سایر موارد بانوان می توانند از این روش بهره ببرند و هیچ گونه منعی برای آنها وجود ندارد .
بانوانی که سستی ، سوزش ، خشکی واژن و خارش واژن ویا قصد تنگ کردن واژن را دارند می توانند از این روش بهره ببرند .

عمل پرینورافی

امروزه جراحی های زیبایی فراوانی به فیلد پزشکی ارائه شده است ، در میان جراحی های زیبایی ، جراحی زیبایی واژن و دستگاه تناسلی بانوان بسیار طرفدار پیدا کرده است .

یکی از جراحی های زیبایی عمل زیبایی پرینورافی است ، عمل زیبایی پرینورافی جهت زیبایی واژن کاربرد دارد که میتوان با استفاده از این جراحی تنگ کردن واژن را انجام داد .

این عمل یک نوع عمل ترمیمی در نظر گرفته می شود که به منظور کاهش سایز ورودی واژن صورت می پذیرد. در برخی مواقع می توان عمل لابیاپلاستی را در جهت تکمیل این عمل انجام داد.

کاندید های ترمیم و زیبایی واژن :

عوامل متعددی نظیر زایمان های متعدد ، بالا رفتن  سبب شل شدن واژن می شود ، می توان عمل پرینورافی را با عمل لابیاپلاستی با یکدیگر انجام داد .

برخی از دلایل بروز بیماری افتادگی و شلی رحم بدین صورت اند:

 • سن بالا
 • چاقی
 • سرفه مزمن
 • یبوست های مکرر
 • تومورهای لگنی

نحوه ی انجام عمل پرینورافی

در این عمل پزشک با نزدیک کردن دیواره های پشتی واژن آنها را به یکدیگر وصل می کند و با این جراحی، واژن تنگ خواهد شد. طی این عمل واژن فرد تنگ خواهد شد و مدت زمان انجام عمل حدود یک ساعت خواهد بود. این عمل تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام می پذیرد. بهبودی بعد از عمل معمولا یک هفته طول می کشد. اما بهتر است که تا یک ماه مقاربت انجام نشود.

این عمل را می توان بلافاصله بعد از زایمان انجام داد و با زدن چند بخیه توسط پزشک واژن تنگ خواهد شد. در غیر این صورت باید جراحی پرینورافی جهت تنگ کردن واژن انجام گیرد.

در صورتی که نیاز باشد عمل پرینورافی همزمان با عمل لابیاپلاستی انجام شود، می توان این دو جراحی را در یک روز همزمان با هم انجام داد.

بعد از عمل نیز، با رعایت نکاتی که توسط پزشک متخصص بیان می شود می توانید به سرعت به بهبودی کامل برسید.

مراقبت های قبل از تنگ کردن با استفاده از نخ :

به بانوان گرامی توصیه می شود که قبل از تنگ نمودن واژن توسط پزشک متخصص زنان معاینه شوند و اگر قبل از انجام عمل دارای عفونت باشند نیاز است حتما درمان شوند سپس تنگ کردن واژن را  انجام دهند .

از دیگر مراقبت های قبل از تنگ کردن واژن انجام آزمایش پاپ اسمیر می باشد .

مراقبت های پس از تنگ کردن واژن با استفاده از نخ :

نیاز است پس از گذشت 6 هفته بیمار نزدیکی نداشته باشد ، توجه به این نکته الزامی است که بیمار پس از انجام جراحی فعالیت های روزمره خود را می تواند انجام دهد .

موارد منع تنگ کردن واژن با استفاده از نخ :

 • بانوان باردار
 • بانوان مجرد
 • اشخاصی که دارای عفونت لنگی PID می باشند .

دکتر لیلا خلیلی متخصص و جراح زنان و زایمان و پیشکسوت لیزر در بیماریهای زنان در ایران علاوه بر تنگ سازی واژن با استفاده از نخ موارد زیر را انجام می دهد :

زیبا سازی واژن

لبیوپلاستی

پرینورافی

لیفت واژن با نخ

واژینوپلاستی

لیفت دستگاه تناسلی خارجی با نخ

تزریق چربی و ژل در قسمت واژینال

درمان کاهش جنسی با لیزر

سفتی واژن با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ

جوان سازی واژن با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ

درمان مشکلات ارگاسم

هودکتومی

کلیتورکتومی

درمان مشکلا ت جنسی با لیزر مونالیزا تاچ

درمان مشکلات افتادگی مثانه با لیزر مونالیزا تاچ

زیبایی واژن با استفاده از لیزر مونالیزرا تاچ

سوالات متداول تنگ کردن واژن :

سلام دکتر خلیلی ، من در حال حاضر 26 سال دارم  دو بار سقط داشتم ، آیا می توان تنگ کردن واژن را انجام دهم ؟ من هیچ بچه ای ندارم اما تصمیمی که با همسرم گرفتم این است که تا سه فرزند بیاوریم ، تنگ کردن واژن انجام دهم بعدش امکان زایمان طبیعی وجود دارد یا خیر ؟

پاسخ دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان :

من به شما پیشنهاد می کنم پس از تنگ کردن واژن یا انجام جراحی های نظیر پرینورافی از زایمان سزارین استفاده کنید و تا جایی که برای شما مقدور است از انجام زایمان طبیعی پرهیز نماید زیرا ممکن است پس از زایمان طبیعی گشادی واژن رخ دهد .

خانم دکتر خلیلی شما به جز تنگ کردن واژن چه خدماتی دیگه ای انجام می دهید من سه بار زایمان طبیعی داشته ام آیا با انجام جراحی تنگ کردن واژن می تونم نتیجه بگیرم ؟

پاسخ دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان :

بله – دوست عزیز شما می توانید با استفاده از نخ و یا سایر جراحی های تنگ کردن واژن مشکل گشادی واژنتون برطرف کنید . تمامی خدمات جوانسازی واژن را انجام می دهد مشکلات زنان نیز را برطرف می نمایم .

خانم دکتر خلیلی می توان آیا قبل از بارداری تنگ کردن واژن انجام داد ؟

پاسخ دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان و زایمان :

بله دوست عزیز شما می توانید تنگ کردن واژن را قبل از بارداری انجام دهید ، اما توصیه می شود پس از حاملگی بارداری را انجام دهید .

در ذیل به بیان برخی از فواید تنگ کردن واژن با استفاده از نخ می پردازیم :

 • مزیت های نخ های تنگ کردن واژن :
 • دوره و زمان ریکاوری بسیار سریع می باشد .
 • عدم نیاز به بیهوشی عمومی
 • بدون خونریزی
 • غیر تهاجمی بودن روش
 • نخ ها مشخص نمی باشند در نتیجه ظاهر بسیار مطلوب
 • بهبود و تقویت عضلات لگن
 • بهبود وضعیت فیزیکی
 • بهبود وضعیت طبی

چند سال است كه اين روش ليزرى ابداع شده است ؟

به گفته خانم دکتر خلیلی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان ، روش تنگ کردن واژن با لیزرهای نوین حدود 5-6 سال است که به صورت حرفه ای کار می شود. حدود سال های 2009 الی 2012 میلادی، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که روش لیزر واژینال مشکلاتی که روش جراحی داشت را ندارد و نتایج بسیار مطلوبتری بهمراه دارد. این لیزر بسیار ایمن است و عارضه ای ندارد و همچنین روشی غیر تهاجمی به حساب می آید. لیزر واژینال تنها بر روی پوشش سطحی ناحیه اثر می کند و به بافتهای زیرین آسیبی نمی رساند. این لیزر در ناحیه داخل واژن بدون درد بوده و در قسمت خارجی ناحیه تناسلی با مصرف ژل بی حس کننده به راحتی قابل تحمل می باشد. و مدت جلسه درمانی نیز کوتاه می باشد.

لیزر-واژینال

آيا قبل از ليزر نياز به انجام آزمايشى هست ؟

خانم دکتر خلیلی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان می گوید بيمار قبل از انجام لیزر نیاز به معاینه دارد و در صورت وجود عفونت حتما باید ابتدا درمان کامل شود ، و سپس برای لیزر اقدام نماید. همچنین بايد قبل از لیزر ، نمونه پاپ اسمیر تهیه شود. لگن در بانوان به دلایل متعدد، مخصوصاً، ویژگی های آناتومیک مرتبط با فرآیند بارداری و زایمان از استحکام اسکلتی کمی برخوردار است. پاره ای از مسایلی که در طول زمان بروز مبکنند نیز به ساختار و بافت شناسی واژن مربوط است. با گذر زمان کلاژن و الاستین موجود در بافت واژن دچار بی کفایتی می شوند و در نتیجه بافت واژن، قوام قبلی خود را از دست میدهد و شل شدن و گشادشدگی واژن هر سال بیشتر از سال قبل میشود . حتی اگر خانمها هیچگونه مقاربت ،بارداری و یا زایمان طبیعی هم نداشته باشند ، گشاد شدگی واژن ؛سرنوشت قطعی واژن همه خانم ها است.

هر چند که میزان و شدت گشادشدگی واژن درهمه یکسان نیست. برخلاف تصور عموم افراد؛ زایمان طبیعی تنها دلیل و علت ؛ برای گشاد شدن واژن ؛ نمی باشد. انجام عمل سزارين هم برای در امان ماندن از گشادشدگی واژن ، یک روند پیشگیرانه موفق نيست . تاثير شل شدگى واژن روى روابط زناشويي انكارناپذير است . پس از جراحی تنگ کردن واژن ، باز هم بمرور اثرات پيشرونده شل شدگى ادامه دارد. همانطور که گفته شد بروز این مشکل به ساختار آناتومیک لگن و واژن برمیگردد و جراحی نقش کنترل میان مدت و نه درازمدت دارد .

از یک سو تکرار جراحی، به دفعات زیاد هم ممکن نیست. و از سویی دیگر در میان انبوه بزرگ افرادى كه مبتلا به واژن گشاد هستند ،هم گروهایی وجود دارد که نمیتوانند و یا نمیخواهند جراحی شوند ، و به دنبال راه و روش کوتاه مدت و یا بلند مدت غیر جراحی برای تنگ کردن واژن هستند.

لیزر-واژینال

آيا اين ليزر دردناک است ؟

ليزر واژن معمولا به عنوان یک کار بدون درد مطرح است ، ولى در افراد خیلی حساس ممكن است احساس ناخوشایند مبهمی داشته باشند ، و اين درد مبهم قابل مقايسه با درد پس از جراحى نيست .این لیزر ویژه ، پوشش سطحی و بافت همبند را تحریک کرده و با افزایش ضخامت و مایع بافتی و بافت زمینه ای در آنها ، جوانسازی ناحیه تناسلی را موجب می شود.و بدین ترتیب تغییرات ظاهری و تونیسیته و کشش بافتی و سفتی آن را اصلاح می کند. محیط واژن به حالت اسیدی نرمال برگشته و در نتیجه از رشد میکروبهای بیماریزا جلوگیری می کند. در واقع این لیزر فیبروبلاستها را از نظر متابولیک فعال کرده و سنتز کلاژن را موجب شده و ترکیب بافت زمینه ای را اصلاح می کند که شامل فیبر کلاژن – مواد زمینه و آب کافی شود و در نتیجه عملکرد مخاط دوباره مانند زمان قبل از یائسگی ، نرمال می شود.

 

مقایسه بین درمان ليزر و جراحی چگونه است ؟

در مقایسه روش جراحی برای تنگ کردن واژن با ليزر ؛ به چند نکته که بیشتر حائز اهمیت هستند اشاره می کنيم :

 1. هنوز هیچ روشی دائمی برای تنگ کردن واژن به صورت ابدی معرفی نشده است.
 2. در روش جراحی برای تنگ کردن واژن علت گشادشدن واژن از بین نمی رود و متاسفانه ؛ دوباره با گشادشدگی واژن ، مواجهه خواهیم شد. عود کردن این مشکل دلیل بر ایراد روش جراحی و یا روش ليزر نیست، بلکه مشکل گشادشدگی مجدد واژن ؛ به ساختار آناتومیک و بافت شناسی واژن مربوط است، و نه روشی که برای تنگ کردن واژن انتخاب شده است . بافت واژن ؛ با گذر زمان و آرام آرام ، شل تر از گذشته می شود.
 3. البته هر چند تنگ کردن واژن با جراحی در ابتدا نتیجه خیلی خوبی دارد اما به این دلیل که قسمتی از بافت واژن برداشته میشود، که این برداشتن و حذف قسمتی از بافت واژن ؛ تکرار عمل جراحی برای تنگ کردن واژن را بسیار محدود می کند.
 4. اقدام به جراحی برای تنگ کردن واژن محدودیت هایی برای زایمان طبیعی ،در آینده ،ایجاد می کند .
 5. در روش جراحی تنگ کردن واژن ، فقط ورودی واژن تنگ میشود ؛که یکی از عوارض این کار مقاربت دردناک است ، اما در روش ليزر، ورودی واژن ، دست نخورده باقی می ماند وتنگ کردن واژن در عمق واژن انجام میشود.

آيا شل شدگى واژن فقط پس از زايمان طبيعى رخ مى دهد ؟
١- افزایش سن از 30 سالگی به بعد
٢- بارداری ، توجه کنید روند و مکانیسم بارداری منجر به گشاد شدن واژن میشود
٣- کاهش وزن شدید
٤- قرار دادن ابزار تشخیصی پزشکی ( اسپوکولوم ) و یا خودارضایی با استعمال اجسام

آيا باردارى پس از ليزر واژن منعى ندارد ؟
بدون شک خود هیچ گونه منعی برای بارداری نيست . و اين ليزر تاثيرى روى بارورى ندارد.

آیا ليزر واژن برای درمان بی اختیاری ادرار هم موثر است ؟
اگر علت این مشکل کاهش تونوسیته بافت مجرای ادرار باشد ، پس از تنگ کردن واژن با لیزر این نقیصه هم برطرف میشود . در موارد خفيف که بی اختیاری ادراری ناشی از سرفه زدن و عطسه کردن ( stress incontinence ) است بهبودى خوبى ايجاد شده است . اما اگر افتادگی مثانه شدید وساختار آناتومیک لگن دچارتغييرات آتروفيک شديد باشد ، رفع اینگونه بی اختیاری ادراری در مستلزم جراحی است ، و چنین مواردی با ليزر واژن ، اصلاح نمیشوند

چه زمانى از سيكل قاعدگى براى اين ليزر مناسب تر است ؟
سه تا پنج روز پس از پاک شدن ، زمان مناسبى است .

دفعات لازم براى انجام اين ليزر چگونه است ؟
ليزر واژن قابل استفاده در هر زمان و حتى به دفعات دلخواه مى باشد و پس از هر جلسه درمان بلافاصله اثر آن پديدار گشته و تامدت مديدى باقى خواهد ماند . دفعات آن بنا به نياز بيمار از يک تا سه جلسه هر كدام به فاصله يک ماه بستگى دارد.

آيا نياز به مصرف داروى خاصى است ؟
معمولا هیچ دارویی لازم نیست .

ماندگاری ليزر واژن چند سال است ؟
در شرایط عادی ، ماندگاری اثر تنگ كنندگى ليزر واژن ، دو سال است ، و معمولا تکرار ليزر زودتر از 20 ماه نياز نیست.

شماره ی تماس جهت بیان سوالات شما :44978004- 021

هم چنین شماعزیزان از طریق کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه  کسب نمایید.
منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وجراح زیبایی زنان

ارسال پاسخ